Co mají znamenat ty tři tečky v nadpisu tohoto článku? Máme tím na mysli snad zlehčování těchto událostí ve stylu sarkastického humoru? Ne, právě naopak, jestliže přivoláte instalatéry včas, v rámci havarijního servisu, pak máte situaci plně pod kontrolou, ale i přesto se tu můžete dopustit zásadních omylů. Ale začněme pěkně popořádku.
Představte si, že právě vcházíte do svého bytu, unavení z práce, a máte za sebou náročný, dlouhý nákup potravin v hypermarketu. Těšíte se, až si konečně odpočinete, ale v bytě vás přivítá mokrá kaluž na podlaze a promáčená zeď přímo před vámi mezi kuchyní a ložnicí. Úskalím těchto havarijních situací je především moment překvapení, ten totiž přichází obvykle neočekávaně v situacích, kdy přicházíme domů zasaženi únavou či stresem. V takovém okamžiku pak jednáme mnohdy neuváženě a zbrkle.
Zbrklou reakcí je především urychlená snaha co nejdříve odsát vodu z podlahy a zjistit rozsah škod na nábytku či domácích spotřebičích, uháníme do předsíně, vyzouváme boty, svlékáme intuitivně ponožky a bosýma nohama našlapujeme v kalužích a pomocí hadru nasáváme vodu z koberců a z dlažby. Toto je ale zásadní chyba, protože pokud se, byť jen nakrátko, voda propojí s fázovým kabelem v elektroinstalaci ve zdi, bude to vaše poslední úklidová činnost v životě.
První, co po příchodu do bytu udělejte, je, že začnete zhluboka dýchat, abyste okysličili mozek, a ihned poté, co se uklidníte, vypněte přívod elektřiny do domu nebo do bytu. Teprve pak se můžete vyzout z bot, nebo ještě lépe obout gumovky a navléknout gumové rukavice. Pokud se nachází poblíž ostatní členové rodiny, odvolejte je z domu někam ven a sami pak přivolejte instalatéry, ti dorazí do hodiny a poradí si s detekcí úniku vody a s odstraněním havárie i bez vaší asistence. A jedna rada na závěr – neotloukejte omítku, abyste instalatérům usnadnili hledání místa úniku vody, ti na to mají speciální postupy, kdy není nutné nic bourat a demolovat.