Znáte televizní pořad Nikdo není dokonalý? V anketních otázkách se objevily velmi různorodé náměty a možná, že i vy jste na některé otázky neznali správnou odpověď. Kdybychom se laické veřejnosti ptali na ulici, jak by vyrobila velmi přesný kruhový otvor s hladkým povrchem pro některé pohyblivé strojní součásti, mohli bychom se ocitnout v podobné situaci. Jako první nástroj pro zhotovení kruhového otvoru vás zřejmě napadne vrták. Vrtáky zná snad každý a setkávají se s nimi i děti v domácnostech nebo ve školní výuce. Jenže tvar tohoto nástroje nedokáže zhotovit velmi přesný otvor, je to dáno jeho konstrukcí, kdy jsou řeznou částí vrtáků pouze dva protilehlé břity a nástroj není otvorem přesně veden.
Jednak tím zhotovíte poměrně hrubý povrch, a pak může být otvor poněkud excentrický. Rozhodně vám nebude obyčejný vrták stačit pro výrobu automobilových či leteckých motorů a další podobné velmi přesné strojírenské výrobky. Vrtáky se použije pouze v první fázi výroby, kdy se otvor pouze předvrtá, například vrtákem s přesnějším vedením s kuželovou stopkou. Po předvrtání pak následuje vyhrubování přesnějším nástrojem – výhrubníkem. Výhrubníky již mají více břitů a zhotovují tudíž přesnější otvory. Chcete-li pak završit výrobu nejpřesnějším nástrojem, musíte sáhnout po stavitelném výstružníku.
Výstružníky jsou určeny pro ty nejpřesnější vnitřní otvory, které se ve strojírenství vyskytují. Je to nástroj velmi rozšířený v přesné strojírenské produkci a neobejde se bez něj prakticky žádný výrobce v tomto odvětví. S těmito nástroji strojaři počítají již desítky let, není to žádná technická novinka, tyto nástroje patří do vybavení firmy či dílny tak, jako vrtáky, soustružnické nože, frézy či brusné kotouče. S výstružníky se počítá při velkosériové i kusové výrobě nezávisle na velikosti otvorů, které lze s nimi zhotovit.